Nowelizacja Ordynacji podatkowej

1 lipca 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej, wprowadzająca nową metodę kontroli podatkowych.

Na żądanie organów podatkowych, księgi podatkowe oraz dowody księgowe przekazywane będą w postaci elektronicznej (np. na płytach CD, albo drogą elektroniczną o odpowiedniej strukturze logicznej tzw. „jednolitego pliku kontrolnego”). Nowa metoda ma skrócić czas trwania kontroli.

Konsekwencją wejścia w życie wskazanej powyżej regulacji będzie obowiązek dostosowania informatycznych systemów księgowych podatników do możliwości generowania jednolitego pliku kontrolnego, zgodnie z zaprojektowaną przez Ministerstwo Finansów strukturą.

Obowiązek przekazywania  jednolitego pliku kontrolnego na żądanie organów podatkowych od 1 lipca 2016 r. będzie dotyczył wyłącznie dużych przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Mali i średni przedsiębiorcy w rozumieniu ww. ustawy zostaną objęci obowiązkiem przekazywania dopiero od 1 lipca 2018 r.

 

Szczegółowe informacje o rodzajach przekazywanych danych i ich układzie dostępne są na stronie internetowej ministerstwa.

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.