O sukcesach W-M SSE w Sejmie

„W sposób nieporównywalny z poprzednimi okresami zwiększona została liczba zezwoleń inwestycyjnych” wydawanych przez Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną – powiedziała 23 listopada 2017 r. w Sejmie Andżelika Możdżanowska – Wiceminister Rozwoju.

Wiceszefowa resortu wyliczała inwestycje planowane i realizowane w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która osiągnęła w 2017 r. rekordowe wyniki w swojej dwudziestoletniej historii. Do końca października tego roku wydano 34 zezwolenia na rozpoczęcie działalności, a firmy zadeklarowały nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 1 710 163 000 zł oraz zatrudnienie minimum 1484 nowych pracowników. Wiceminister uznała, że ważne jest również to, iż zdecydowana większość inwestorów to firmy z polskim kapitałem (27 zezwoleń).

Zdaniem wiceszefowej resortu, przedsiębiorcy wskazują trzy główne bariery rozwoju: brak odpowiedniej infrastruktury (55,7% wskazań), dostęp do kapitału i wsparcia finansowego (ponad 45%) i odpowiednie inwestycje w regionie (41%). „Dlatego też Rada Ministrów i Ministerstwo Rozwoju podejmują działania, zarówno te ogólne, mające na celu zwiększenie możliwości rozwoju regionu Warmii i Mazur, jak i punktowe zmniejszające te (bariery) najczęściej wskazywane przez przedsiębiorców”.

Wiceminister, jako przykład działań na rzecz rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego wymieniła modernizację trasy S7. Przypomniała również, że rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności na Warmii i Mazurach ma służyć Program Operacyjny Polska Wschodnia oraz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-20. Była to odpowiedź na pytanie Posłów PiS Jerzego Gosiewskiego i Adama Ołdakowskiego dotyczące działań rządu mających na celu zwiększenie szans rozwoju Warmii i Mazur, regionu o bezrobociu sięgającym w październiku 2017 r. 11,6%.

Więcej informacji na ten temat:

Warmia i Mazury zyskają na Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju? 

Wiceszefowa resortu: to region ze szczególnym miejscem w strategii. 

Możdżanowska: Warmia i Mazury zajmują szczególne miejsce w strategii rozwoju. 

 

Zdjęcie: węzeł Nidzica południe – fot GDDKiA

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.