Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała dziewiętnastą edycję Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Jest to syntetyczna analiza danych statystycznych GUS, Eurostat, Global Entrepreneurship Monitor, wyniki badań własnych PARP oraz badań zewnętrznych w okresie 2014-2016.
Z Raportu wynika, iż stan przedsiębiorczości w Polsce jest dobry – większość analizowanych wskaźników wzrasta, szczególnie jeśli chodzi o wyniki mikro i małych firm. Liczba przedsiębiorstw działających w Polsce jest wysoka, nie słabnie też skłonność Polaków do zakładania firm. Odnotowywany jest mocny wzrost odsetka mikroprzedsiębiorstw w całej populacji przedsiębiorstw. Rośnie także udział sektora MŚP w tworzeniu PKB. Systematycznie rośnie także liczba miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Zauważalna jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw, wzrost produktywności i poprawa działalności inwestycyjnej firm.
Co drugi przedsiębiorca, który wziął udział w badaniu panelowym PARP w połowie 2016 r., planował realizację inwestycji w najbliższych sześciu miesiącach.
Z przedstawionej w Raporcie oceny stopnia zagrożenia kontynuacji działalności i upadłości przedsiębiorstw wynika, iż najbardziej bezpieczną klasą wielkości okazują się być małe firmy, nieco mniej – średnie i najmniej – duże.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią Raportu na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
< powrótwarmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa
ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu
Udostępnij artykuł