500 milionów na linie pilotażowe dla dużych firm

„Demonstrator to jeden z instrumentów wsparcia eksperymentalnych prac rozwojowych – ważnego, ale i ryzykownego etapu tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Dzięki Funduszom Europejskim firmy zwiększają szansę na powodzenie swoich projektów” – powiedziała Wiceminister Rozwoju – Jadwiga Emilewicz.

W przypadku tego konkursu możliwe jest zakwalifikowanie wydatków dotyczących prac rozwojowych obejmujących budowę linii pilotażowych oraz demonstrację w środowisku operacyjnym, umożliwiającą późniejsze uruchomienie produkcji na skalę przemysłową. Dlatego w momencie składania wniosku o dofinansowanie wymagane jest wykazanie osiągnięcia co najmniej VI poziomu TRL, czyli potwierdzenie, że dokonano demonstracji technologii w środowisku zbliżonym do rzeczywistego.

W ramach konkursu można otrzymać dofinansowanie na realizację prac rozwojowych związanych z wytworzeniem dużych linii pilotażowych (minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu to 30 mln PLN). Linia pilotażowa jest to instalacja technologiczna potrzebna do pozyskania danych na temat zachowania i wydajności linii produkcyjnych (i produktów) w skali półprzemysłowej. Jest to tak jakby prototyp linii produkcyjnej, gdzie można przeprowadzić ostateczne testy przed uruchomieniem produkcji przemysłowej lub procesu. Organizatorzy konkursu zakładają, że linia pilotażowa umożliwi walidację w ramach prac rozwojowych technologii w warunkach zbliżonych do skali przemysłowej, co w konsekwencji pozwoli ostatecznie na stworzenie instalacji technologicznej na pełną skalę przemysłową. Stworzenie linii pilotażowej ma więc na celu pozyskanie wiedzy o istotnych cechach zachowania danej linii technologicznej w skali półprzemysłowej, potrzebnej przed podjęciem decyzji o budowie danej linii technologicznej w pełnej skali przemysłowej. Ponadto, prace rozwojowe na instalacji w skali półprzemysłowej mają służyć dostosowaniu jej do funkcjonowania operacyjnego, optymalizacji technologii produkcji lub procesu. Wyrażenie „skala półprzemysłowa” oznacza, że instalacja pilotażowa jest co do zasady mniejsza i tańsza od instalacji przemysłowej w pełnej skali.

Dofinansowanie projektu może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się beneficjenta do wdrożenia wyników prac rozwojowych, czyli do wprowadzenia ich do własnej działalności gospodarczej, udzielenia licencji lub sprzedaży praw do wyników projektów innemu przedsiębiorcy.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie od 6 lipca do 31 października 2016 r.

Więcej informacji.

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.