Centrum badawczo-rozwojowe New Energy Transfer z zezwoleniem W-M SSE

5 lutego 2018 r. zostało wydane zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie nidzickiej podstrefy Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dokument wręczony został Prezesowi Zarządu New Energy Transfer sp. z o.o. – Dominikowi Pawlakowi przez Prezesa Zarządu W-M SSE S.A. – Grzegorza Smolińskiego oraz Wiceprezes – Małgorzatę Sobieską zu Schwarzenberg.

Przedmiotem inwestycji będzie budowa w Nidzicy zakładu zajmującego się dostarczaniem urządzeń i kompleksowych instalacji do zamiany ciepła na chłód, odzysku odpadowego ciepła niskoparametrowego na potrzeby produkcji wody gorącej oraz produkcji wody odsolonej przy pomocy technologii sorpcyjnych. W ramach projektu powstanie Centrum B+R Innowacyjnych Technologii Sorpcyjnych NET wyposażone w nowoczesny sprzęt laboratoryjny oraz maszyny i infrastrukturę techniczną. Tak wyposażone przedsiębiorstwo będzie w stanie projektować oraz produkować innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w sektorze elektroenergetycznym i przemyśle.

Projekt zakłada poniesienie kosztów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 24 940 000 zł oraz zatrudnienie minimum 20 nowych pracowników. Centrum badawczo-rozwojowe powstanie na działce o powierzchni 2,8144 ha.

New Energy Transfer sp. z o.o. działa w obszarze innowacyjnych technologii w zakresie zagospodarowania ciepła odpadowego i efektywności cieplnej, w szczególności specjalizujące się we wdrażaniu i komercjalizacji technologii sorpcyjnych na potrzeby produkcji chłodu i wody odsolonej oraz kompleksowej realizacji projektów inwestycyjnych w tej dziedzinie. Przedsiębiorstwo, jako pierwsze w Polsce wyprodukowało adsorpcyjne agregaty chłodnicze, dedykowane do współpracy z sieciami ciepłowniczymi. Skomercjalizowało innowacyjną trójzłożową technologię adsorpcyjnej produkcji chłodu oraz jako pierwsze w kraju zrealizowało przy pomocy technologii sorpcyjnych absorpcyjne pompy ciepła dużej mocy do zastosowań energetycznych. New Energy Transfer sp. z o.o. działa na rynku międzynarodowym, w szczególności w krajach Zatoki Perskiej. Firma współpracuje z Akademią Górniczo – Hutniczą w Krakowie, Politechniką Śląską w Gliwicach, Politechniką Wrocławską i Politechniką Częstochowską. Jako jedyne przedsiębiorstwo w UE może pochwalić się „Master Research Collaboration Agreement” podpisanym z National University of Singapore – uczelnią nr 1 w azjatyckich rankingach.

Najważniejsze realizacje New Energy Transfer sp. z o.o. :

 • Solar Village (KACST) w Arabii Saudyjskiej: największa na świecie adsorpcyjna instalacja odsalająca, wykorzystująca chłodziarki adsorpcyjne wyprodukowane w Polsce. Moc chłodnicza 1070 kW oraz produkcja 100 ton wody odsolonej na dobę stawia rozwiązanie na szczycie eksploatowanych systemów tego rodzaju na świecie.
 • Wrocławski Park Technologiczny: pierwsza instalacja trójgeneracyjna o tej skali w Polsce – 2,2 MW mocy chłodniczej, 2,8 MW elektrycznej i 3,12 MW cieplnej. Obiekt zaprojektowany i wykonany w celu pokrycia zapotrzebowania energetycznego Wrocławskiego Parku Technologicznego.
 • Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu: odpowiedź na ograniczoną dostępność energii elektrycznej – dwie chłodziarki zasilane gorącą wodą 125/70°C do produkcji 1700 kW chłodu zużywają tylko 14,5 kW energii. System konwencjonalny potrzebowałby co najmniej 25 razy więcej energii elektrycznej.
 • Zakład Termicznej Utylizacji Odpadów w Szczecinie: unikatowy na skalę światową system odzysku ciepła z kondensacji wilgoci w spalinach w celu produkcji energii na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej. Absorpcyjne pompy ciepła umożliwiają ograniczenie zużycia energii do produkcji ciepła o 41% i pokrycie zapotrzebowania mocy na poziomie 30%. To największy tego rodzaju system w Europie.
 • Hotel Ossa Congress and SPA: zainstalowane pompy ciepła, wykorzystujące 80 szt. odwiertów w górotworze o głębokości 120 m, pokrywają 100% zapotrzebowania na chłód i 40% zapotrzebowania na ciepło. Współpraca z kolektorami słonecznymi podkreśla ekologiczny charakter całego obiektu.

Więcej informacji o New Energy Transfer.

 

Udostępnij artykuł

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.