Podstawowe informacje

Pilotażowy Program Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu „Laboratorium” jest wspólnym przedsięwzięciem Kuratorium Oświaty w Olsztynie (KO), Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (W-M SSE) i przedsiębiorstwa ALNEA Sp. z o.o. 

Program Wspomagania Uczniów w Wyborze  Zawodu ”Laboratorium” skierowany  jest do uczniów gimnazjów powiatu olsztyńskiego. Głównym celem programu jest umożliwienie młodzieży poznania naturalnego środowiska pracy poprzez wizyty w przedsiębiorstwach, a tym samym nabycie wiedzy o różnych zawodach. Drugim ważnym aspektem jest możliwość dostosowania kształcenia do potrzeb pracodawców. Chcemy wspierać  uczniów w wyborze  dalszej ścieżki kształcenia lub zawodu oraz dostosowywać szkolnictwo do potrzeb regionalnej gospodarki. Jeżeli doradztwo zawodowe na poziomie gimnazjalnym nie funkcjonuje w zadowalający sposób, w wielu przypadkach wybór uczniów pada na  licea ogólnokształcące i licea profilowane, a nie szkoły zawodowe. Nie zawsze jest to zgodne z zainteresowaniami i predyspozycjami uczniów. Ponadto bez współpracy z przedsiębiorcami (analiza popytu na zawody) młodzież kształci się w tzw. zawodach nadwyżkowych, co prowadzi do tego, iż absolwenci po ukończeniu szkoły od razu rejestrowani są w urzędach pracy. Szczególnie istotny jest marketing edukacyjny wspierany przez zakłady pracy oraz rozwój doradztwa zawodowego dla uczniów gimnazjów i ich rodziców, wskazywanie możliwości uzyskania zatrudnienia po ukończeniu szkoły, upowszechnianie wyników badań regionalnych rynków pracy, tendencji rozwoju gospodarczego oraz informacji nt. zawodów mających szanse zaistnieć na rynku pracy.

Istotne stanie się także wypracowanie wniosków i rekomendacji dotyczących efektywności udziału uczniów w wycieczkach zawodoznawczych organizowanych  w zakładach pracy różnych branż, rozwiązań organizacyjnych, kadrowych i logistycznych szkół, zakładów pracy oraz jednostek samorządu terytorialnego (JST) realizujących Program.

Do udziału w Programie zaproszono firmy, szkoły oraz gminy powiatu olsztyńskiego.

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.