Nie można przeprowadzać „kontroli krzyżowych” w ramach czynności sprawdzających

Sprawę tzw. „kontroli krzyżowych” w postępowaniu sprawdzającym rozstrzyga wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Po zakończeniu kontroli podatkowej, nie ma podstaw prawnych, aby wskazując na kontrolę „krzyżową”, żądać od kontrahentów podatnika dokumentów w celu sprawdzenia zasadności zwrotu podatku VAT, mimo iż organ ponownie wszczął czynności sprawdzające.

Z tego powodu, nie można po raz kolejny przedłużać terminu zwrotu podatku w ramach czynności sprawdzających. Ustawodawca dopuścił możliwość zażądania od kontrahentów podatnika przedstawienia dokumentów, w tym także w celu sprawdzenia zasadności zwrotu podatku VAT, jednak tylko w związku z prowadzonym u podatnika postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową. Kontrola „krzyżowa” dopuszczalna jest w ramach prowadzonego wobec podatnika postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, ale nie poza nimi.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią wyroku.

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.