Przejdź do treści strony

2 NOWE INWESTYCJE

18 maja 2021 roku, dwie firmy otrzymały decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Dokumenty zostały podpisane przez Prezesa Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. – Krzysztofa Żochowskiego oraz Wiceprezesa – Grzegorza Kłoczko. W wydarzeniu uczestniczył Michał Wypij – Poseł na Sejm RP.


Decyzje otrzymały następujące firmy:

  1. PORTA KMI POLAND spółka akcyjna będzie realizować w Nidzicy inwestycję polegającą na budowie nowego zakładu produkcyjnego. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in. budowę pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych oraz zakup linii technologicznych i różnego rodzaju maszyn i urządzeń produkcyjnych. Realizacja przedmiotowej inwestycji pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych, zmniejszenie kosztów produkcji, poprawę ogólnej efektywności, skrócenie terminu produkcji, obniżenie ilości odpadów, a także rozwój dotychczasowych rynków eksportowych. Wartość projektu to 138 milionów złotych.
  2. KACZKAN Zakład Produkcji Drzewnej Józef Kaczkan Spółka Jawna zaplanowała przedsięwzięcie polegające m.in. na zakupie gruntu, budowie hali produkcyjno-magazynowej oraz przebudowie wydziałów produkcyjnych w Klonowym Dworze. Ponadto, przewidziano zakup linii manipulacji i korowania surowca oraz automatyzację procesu pakowania peletu w tartaku w Kiełkutach. Projekt, którego budżet wynosi 24 miliony złotych przewiduje również doposażenie firmy w maszyny i infrastrukturę niezbędną do zwiększenia potencjału produkcyjnego obróbki drewna litego.

Szczegółowe informacje o inwestorach:

  1. PORTA KMI POLAND spółka akcyjna specjalizuje się w produkcji skrzydeł i ościeżnic drzwiowych. Firma istnieje na rynku od 1992 roku. Pierwszy zakład produkcyjny Spółki został uruchomiony w Bolszewie (pow. wejherowski), gdzie mieści się główna siedziba Spółki. Obecnie Spółka jest jednym z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się producentów drzwi w kraju. Produkty stolarki drzwiowej sprzedawane pod marką PORTA należą do najbardziej rozpoznawalnych na polskim rynku. PORTA od dawna inwestuje i dynamicznie rozwija się budując kolejne zakłady produkcyjne na terenach specjalnych stref ekonomicznych. Spółka jest jednym z największych inwestorów w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. PORTA produkuje na tym obszarze stolarkę drzwiową w trzech wyspecjalizowanych zakładach znajdujących się w Ełku i Suwałkach. W 2018 roku PORTA rozpoczęła swoją pierwszą inwestycję na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – w Nidzicy powstaje nowoczesne centrum logistyczne firmy.
  2. Firma KACZKAN Zakład Produkcji Drzewnej Józef Kaczkan Spółka Jawna istnieje na rynku drzewnym od 1987 roku i jest aktualnie znaczącym producentem drewnianych podłóg dwuwarstwowych w Europie. Przedsiębiorstwo posiada licznych odbiorców w całej Europie Zachodniej, a także w USA, Australii, Chinach oraz Izraelu. Potencjał produkcyjny to około 1.350.000 m2 podłóg drewnianych rocznie, co pozycjonuje firmę na czwartym miejscu w Polsce. Jeśli wziąć pod uwagę produkcję tylko podłóg dwuwarstwowych, to jest to pozycja pierwsza. Jest to firma z polskim kapitałem, posiadająca status dużego przedsiębiorstwa. Produkowany przez KACZKAN ZPD parkiet dwuwarstwowy to podłoga drewniana łącząca trwałość i naturalność tradycyjnego wykończenia z łatwością i szybkością montażu paneli. Podłogę można użytkować bezpośrednio po przyklejeniu do posadzki. Parkiety dwuwarstwowe dają wiele możliwości aranżacyjnych, ponieważ są oferowane w ponad stu różnych wariantach kolorystycznych.