Olsztyńska Konferencja Prawo do przedsiębiorczości

14 maja 2019 r. odbyła się w Olsztynie Konferencja Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany.

Była to inauguracja cyklu 20 spotkań organizowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Podczas konferencji przedsiębiorcy usłyszeli jak skorzystać z rozwiązań prawnych wprowadzonych w ostatnim czasie. Dowiedzieli się np. o prawach im należnych, m.in. o gwarancjach jakie daje Konstytucja biznesu oraz o uprawnieniach, które przysługują podczas kontroli. Osoby planujące założenie firmy zapoznały się z ulgami z tym związanymi, a mali przedsiębiorcy poznali zasady korzystania z preferencji w ubezpieczeniach społecznych, czyli z tzw. małego ZUS. Uczestnicy konferencji zapoznali się z zasadami funkcjonowania Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy, który został uruchomiony 1 lipca 2018 r. na stronie internetowej www.biznes.gov.pl .

Konferencja przybliżyła również wiedzę o tym, co można załatwić online w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) oraz jak sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta i przyspieszyć swoje sprawy w urzędzie. Podczas spotkania zostały przedstawione ułatwienia wprowadzone w Pakiecie MŚP oraz omówione znaczenie regulowania sukcesji w firmach, korzyści płynące ze skrócenia okresu przechowywania i elektronizacji akt pracowniczych. Przedsiębiorcy zapoznali się również z zasadami funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych, możliwościami wsparcia polskich firm z funduszy unijnych, funkcjonowaniu i usługach Centrum Rozwoju MŚP oraz mogli uzyskać odpowiedzi na pytania i wątpliwości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Spotkanie otworzyła Małgorzata Oleszczuk – Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Mateusz Marciniak – ekspert Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii opowiedział uczestnikom o prawach należnych przedsiębiorcom. Krzysztof Słomiński – ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju przedstawił zasady funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych.

W konferencji uczestniczył m.in. Wiceprezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA – Marcin Czyża, a Magdalena Szulc – Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Strefy przedstawiła uczestnikom możliwości oraz kryteria otrzymania wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Relacja na stronie PARP.

Materiał Informacji TVP.

 

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.