Podpisanie umowy o partnerstwie

12 września została podpisana Umowa o partnerstwie na rzecz realizacji Programu  Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu „LABORATORIUM”. Podpisy na dokumencie złożyli: Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. – Grzegorz Smoliński, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty – Krzysztof Marek Nowacki oraz Prezes Zarządu ALNEA Sp. z o.o. – Krzysztof Kamiński.

 

Do udziału w Programie zostały zaproszone firmy oraz gminy powiatu olsztyńskiego. Podczas spotkania inaugurującego Program deklarację przystąpienia złożyli: Tymbark, Michelin, Europrofil, OZ Graf, Alnea, Flexlink, Lasy Państwowe, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie, Gmina Dobre Miasto, Gmina Dywity, Gmina Gietrzwałd, Gmina Jeziorany, Gmina Kolno, Gmina Purda, Gmina Stawiguda, Gmina Świątki.

W spotkaniu uczestniczyli również Wojewoda Warmińsko-Mazurski – Artur Chojecki oraz Dyrektor Generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego – Paweł Żukowski.

 

Przedsiębiorstwa oraz samorządy terytorialne, które chcą aktywnie wspierać uczniów w wyborze dalszej ścieżki kształcenia lub zawodu oraz dostosowywać szkolnictwo do potrzeb regionalnej gospodarki mogą nadal przystąpić do Programu. Zainteresowanych prosimy o kontakt (tel.: 89 535 02 41, e-mail: marcin.kemski@wmsse.eu).

 

Program Wspomagania Uczniów w Wyborze  Zawodu ”Laboratorium” skierowany  jest do uczniów gimnazjów powiatu olsztyńskiego. Głównym celem programu jest umożliwienie młodzieży poznania naturalnego środowiska pracy poprzez wizyty w przedsiębiorstwach, a tym samym nabycie wiedzy o różnych zawodach. Pragniemy, aby gimnazjaliści podczas wizyt u pracodawców nie tylko poznawali nowe zawody oraz lokalne środowisko pracy, ale też odkrywali w sobie pasje, zainteresowania i czuli, że w zakładach pracy są oczekiwanymi gośćmi.
Drugim ważnym aspektem jest możliwość dostosowania kształcenia do potrzeb pracodawców. Chcemy wspierać  uczniów w wyborze  dalszej ścieżki kształcenia lub zawodu oraz dostosowywać szkolnictwo do potrzeb regionalnej gospodarki. Jeżeli doradztwo zawodowe na poziomie gimnazjalnym nie funkcjonuje w zadowalający sposób, w wielu przypadkach jest dokonywany przez uczniów wybór liceów ogólnokształcących i liceów profilowanych. Nie zawsze jest to zgodne z zainteresowaniami i predyspozycjami uczniów. Ponadto bez współpracy z przedsiębiorcami (analiza popytu na zawody) młodzież kształci się w tzw. zawodach nadwyżkowych, w rezultacie absolwenci po ukończeniu szkoły od razu rejestrowani są w urzędach pracy. Szczególnie istotny jest marketing edukacyjny wspierany przez zakłady pracy oraz rozwój doradztwa zawodowego dla uczniów gimnazjów i ich rodziców, wskazywanie możliwości uzyskania zatrudnienia po ukończeniu szkoły, upowszechnianie wyników badań regionalnych rynków pracy, tendencji rozwoju gospodarczego oraz informacji nt. zawodów mających szanse zaistnieć na rynku pracy. Zmianie nastawienia uczniów do danego zawodu sprzyjać może konkretna propozycja pracy złożona przez pracodawcę, system umów przedwstępnych i stypendiów, ale także wizyty studyjne młodzieży w przedsiębiorstwach.

 

O tym przedsięwzięciu można też dowiedzieć się w mediach:
Ten projekt pomoże uczniom w wyborze przyszłego zawodu.
W Powiecie Olsztyńskim rozpoczął się Program „Laboratorium”, przeznaczony dla uczniów gimnazjum.

 

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.