PODSTAWOWE INFORMACJE

Program Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu „Laboratorium” 2017/2018 jest wspólnym przedsięwzięciem Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (W-M SSE), Kuratorium Oświaty w Olsztynie i przedsiębiorstwa ALNEA Sp. z o.o.

Program Wspomagania Uczniów w Wyborze Zawodu ”Laboratorium” skierowany jest do uczniów II i III klas gimnazjalnych z powiatów: olsztyńskiego, elbląskiego i kętrzyńskiego. Głównym celem programu jest umożliwienie młodzieży poznania naturalnego środowiska pracy poprzez wizyty w przedsiębiorstwach, a tym samym nabycie wiedzy o różnych zawodach. Drugim ważnym aspektem jest możliwość dostosowania kształcenia do potrzeb pracodawców. Chcemy wspierać uczniów w wyborze dalszej ścieżki kształcenia lub zawodu oraz dostosowywać szkolnictwo do potrzeb regionalnej gospodarki. Jeżeli doradztwo zawodowe na poziomie gimnazjalnym nie funkcjonuje w zadowalający sposób, w wielu przypadkach wybór uczniów pada na licea ogólnokształcące i licea profilowane, a nie szkoły zawodowe. Nie zawsze jest to zgodne z zainteresowaniami i predyspozycjami uczniów. Ponadto bez współpracy z przedsiębiorcami młodzież kształci się w tzw. zawodach nadwyżkowych, co prowadzi do tego, iż absolwenci po ukończeniu szkoły od razu rejestrowani są w urzędach pracy. Szczególnie istotny jest marketing edukacyjny wspierany przez zakłady pracy oraz rozwój doradztwa zawodowego dla uczniów gimnazjów i ich rodziców, wskazywanie możliwości uzyskania zatrudnienia po ukończeniu szkoły, upowszechnianie wyników badań regionalnych rynków pracy, tendencji rozwoju gospodarczego oraz informacji nt. zawodów mających szanse zaistnieć na rynku pracy.

Do udziału w Programie zaproszono firmy, szkoły oraz gminy powiatów: olsztyńskiego, elbląskiego i kętrzyńskiego.

Istotną wartością realizowanego Programu będzie uświadomienie uczniom, że miejsce zamieszkania nie powinno warunkować miejsca pracy, natomiast do ciekawej, satysfakcjonującej pracy warto dojechać nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Przedsiębiorstwa oraz samorządy terytorialne, które chcą aktywnie wspierać uczniów w wyborze dalszej ścieżki kształcenia lub zawodu oraz dostosowywać szkolnictwo do potrzeb regionalnej gospodarki mogą przystąpić do Programu. 

Warunkiem udziału w Programie jest podpisanie i odesłanie do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. deklaracji o przystąpieniu do Programu, która jest do pobrania w zakładce „DOKUMENTY„.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt.

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.