Spotkanie u Kuratora Oświaty

Jakie działania można wdrożyć w naszym województwie, aby poprawić współpracę szkół  i pracodawców w zakresie  kształcenia zawodowego? Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy spotkania zorganizowanego u Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty – Krzysztofa Marka Nowackiego. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. była reprezentowana przez Prezesa Zarządu – Grzegorza Smolińskiego oraz Starszego Inspektora Departamentu Infrastruktury Strefy – Marcina Kemskiego (autora zdjęć). W dyskusji udział wzięli również: Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych – Mirosław Hiszpański, Barbara Antczak – Dyrektor Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Artur Dondzik – Członek Zarządu Krajowej Agencji Informacyjnej Info.

Stworzenie możliwości ściślejszego powiązania kształcenia teoretycznego z praktyką i potrzebami rynku pracy było jednym z tematów przewodnich spotkania w Kuratorium. Zadaniem nowoczesnej szkoły, zwłaszcza zawodowej, jest przygotowanie młodzieży do elastycznego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy oraz wyposażenie uczniów w umiejętności pożądane przez przyszłych pracodawców.

Podczas licznych spotkań z pracodawcami na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej często słyszą o trudnej sytuacji firm związanej z brakiem wykwalifikowanej siły roboczej, bez której dalszy rozwój gospodarczy naszego regionu nie będzie możliwy. Mimo nienajlepszej sytuacji na rynku pracy, przedsiębiorcy często nie mogą znaleźć osób gotowych do podjęcia zatrudnienia. Zmiana tej sytuacji jest możliwa wyłącznie dzięki upowszechnieniu współpracy szkół z pracodawcami oraz ich zaangażowaniu w praktyczne nauczanie zawodu. Dobrze zaplanowane działania mogą sprawić, że uczniowie szkół zawodowych zyskają większe szanse na zatrudnienie, a pracodawcy dostęp do wykwalifikowanej kadry.

 

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.