Sytuacja demograficzna na Warmii i Mazurach

10 października 2016 roku odbyła się konferencja „Sytuacja demograficzna na Warmii i Mazurach jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej”, na której Warmińsko–Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. reprezentował Prezes Zarządu – Grzegorz Smoliński. Organizatorami spotkania byli: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki oraz Rządowa Rada Ludnościowa pod przewodnictwem prof. dr. hab. Józefiny Hrynkiewicz. Do współpracy zaproszeni zostali również przedstawiciele Urzędu Statystycznego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Według prognoz, do 2035 roku ubędzie tu, w regionie, 100 tys. mieszkańców, do roku 2050 – będzie to łączny ubytek o 200 tys. ludzi. Przyrost naturalny szacowany w roku 2013 tylko na minus 0, 2 proc., osiągnie wartość minus 5,9 proc. – powiedział Wojewoda Artur Chojecki.

Prelegenci podkreślali, że od 2005 roku w województwie warmińsko-mazurskim zaczęły pojawiać się negatywne tendencje dotyczące demografii: odpływ młodych ludzi, zmiana struktury wieku społeczeństwa (starzenie się społeczeństwa) i  ujemny przyrost naturalny.

Uczestnicy spotkania debatowali o tym jak ograniczyć negatywne tendencje w zakresie demografii oraz zastanawiali się jakie działania, mogą mieć pozytywny wpływ na poziom dzietności i przyrost naturalny.

Więcej informacji.

 

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.