Zmiana rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Od 8 kwietnia br. obowiązuje nowelizacja rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR). Wprowadzone zmiany mają ułatwić ewidencjonowanie wydatków na badania i rozwój (B+R). Dodatkowo nowela zwalnia z obowiązku drukowania księgi.

Nowelizacja ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do zmian wdrożonych ustawą z 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz. U. z 2015 r., poz. 1767). W ustawie tej wprowadzono ulgę podatkową na działalność B+R. Oznacza to możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych na tego rodzaju działalność, a także na dodatkowe odliczenia od podstawy opodatkowania części tych kosztów (tzw. koszty kwalifikowane). Wobec tego w rozporządzeniu dotyczącym prowadzenia PKPiR przewidziano wyodrębnienie kosztów działalności B+R.

Ponadto nowelizacja przewiduje dwa nowe zwolnienia. Jedno dotyczy podatników kontynuujących działalność – odnośnie obowiązku sporządzenia dwóch spisów z natury: na dzień 31 grudnia oraz na dzień 1 stycznia następnego roku podatkowego. Drugie zwolnienie dotyczy obowiązku wydrukowania księgi prowadzonej za pomocą komputera. Obecnie  dozwolone jest przeniesienie treści księgi na informatyczny nośnik danych, który powinien zapewniać trwałość zapisu informacji.

Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 31 marca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2016 r., poz. 467).

Udostępnij artykuł

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
< powrót

warmińsko-mazurska
specjalna strefa ekonomiczna sa

ul. Barczewskiego 1, 10 - 061 Olsztyn
tel.: +48 89 535 02 41
e-mail: wmsse@wmsse.eu

Copyright © 2016 Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA w Olsztynie
Realizacja:
X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.